Saopštenja

9. jun 2015.

POVODOM INICIJATIVE ZA PREMEŠTANJE URNE NIKOLE TESLE

Povodom dešavanja u Skupštini grada Beograda (LINK), Pokret za prosvećeno društvo izdaje sledeće saopštenje:

Pokret za prosvećeno društvo skreće pažnju javnosti na najnoviji primer flagrantnog i skandaloznog kršenja ustavom zagarantovane sekularnosti u Srbiji. Ovog puta, saznali smo da je pred naletima crkvene propagande popustio predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević. Mladi pravnik, naime, javno je priznao da je podržao iracionalnu inicijativu o premeštanju urne sa pepelom jednog od najvećih pronalazača koje je čovečanstvo imalo, Nikole Tesle. Kao razlog podrške naveo je ničim potkrepljenu uvredljivu tvrdnju patrijarha SPC da se u muzeju Nikole Tesle upražnjavaju "satanistički obredi".

Živimo u XXI veku i ne pristajemo ni na kakve kompromise kada je sekularnost u pitanju. Ne želimo društvo u kome visoki državni funkcioneri donose odluke na osnovu optužbi za veštičarenje. Ne želimo ni društvo u kome političari i predstavnici crkve kleveću i stavljaju na stub srama zaposlene u kulturnim i naučnim institucijama najvišeg ranga. Ne želimo da Srbija postane zemlja u kojoj se neguju neznanje, predrasude i praznoverice, u kojoj se poštuju i štite samo oni najgori. Takve zemlje su siromašne, u njima su građani nesrećni i nezaštićeni, i one nemaju nikakvu budućnost.

Srbija i njeni građani zaslužuju nešto bolje.

Komentarišite na forumu.